مجله گردشگری

آشنایی با غار علیصدر همدان یکی از عجایب طبیعی جهان

غار علیصدر همدان از بزرگ‌ترین و شگفت انگیزترین غار‌های موجود در ایران است که در روستای کوچکی با همین نام قرار دارد. جالب است بدانید غار علیصدر همدان از معدود غارهایی در دنیا است که می توانید برای بازدید از جاهای مختلف آن قایق سواری کنید.

با غار علیصدر همدان بیشتر آشنا شوید:

غار علیصدر یکی از شگفتی‌ها و زیبایی‌های آفرینش است و از جاهای دیدنی همدان محسوب می‌شود. این غار تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی قابل قایقرانی جهان است که طولانی‌ترین مسیر قایقرانی را دارد. علیصدر همچنین یکی از بزر‌گ‌ترین غارهای آبی جهان نیز به شمار می‌رود و قدمت آن به دوران دوم زمین‌شناسی یا ژوارسیک (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) بر‌می‌گردد.

وقتی به دیدن غار چندین میلیون ساله علیصدر می‌روید، در واقع سفری هیجان‌انگیز را به اعماق دنیایی ناشناخته و اسرار آمیز شروع کرده‌اید. دنیایی که هرچه در آن پیش می‌روید، بیشتر متعجب و حیرت‌زده خواهید شد. در این سفر ابتدا از دالان‌های پرپیچ‌و‌خمی عبور می‌کنید و سپس ادامه مسیر را با قایق‌های پدالی در دالان‌های زیبا و دهلیزهای متعدد و چشم‌نواز ادامه می‌دهید. از مجموعه رشته آب‌ها در درون غار علیصدر، دریاچه‌هایی به وجود آمده‌اند که طی کردن آن‌ها تنها با قایق میسر است. بازدید شما به دو صورت نیمه مسیر و تمام مسیر به مسافت‌های ۱۲۵۰ و ۴,۰۰۰ متر است.

آشنایی با غار علیصدر همدان یکی از عجایب طبیعی جهانبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

تاریخچه غار علیصدر همدان

جالب است بدانید مردم بومی ساکن در روستای علیصدر از وجود این غار مطلع بودند و از آب آن برای بقای زندگی خود استفاده می کردند. با تمام این تفاسیر کاوش های علمی بر روی این آثار باستانی از سال 1342 هجری آغاز شده است. تا قبل از سال 1355 بازدید از این غار برای عموم میسر نبوده زیرا دهانه‌ی ورودی آن به قدری باریک و تنگ بود که تنها افراد متخصص می‌توانستند از آن عبور کنند.

پس از مدتی شخصی به نام عبداله حاجیلو شروع به گسترش دهانه غار علیصدر همدان کرد و پس از گذشت چند سال سرانجام در سال 1355 اولین سری بلیط‌ها برای بازدید عموم فروخته شد و از همان ابتدا با استقبال بینظیری از سوی گردشگران قرار گرفت.

نام‌گذاری غار علیصدر

غار علیصدر در گذشته «علی سرد» و «علی سد» نامیده میشد. چون اهالی روستای علیصدر از این غار به‌عنوان مخزن و سد استفاده می‌کرده‌اند. حتی در بنچاق‌ها و اسناد روستا نیز نام ده «علی سد» و در شناسنامه‌های اهالی «علی سرد» نوشته شده است. تا اینکه در سال ۱۳۵۰ جاده‌ای برای روستا احداث شد و پیمانکار مجری در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را «علی صدر» نوشت و از آن زمان به بعد، این نام برای این روستا و غار رایج شد.

شگفتی‌های غار علیصدر

 • غار علیصدر غاری زنده و تحکیم یافته است و در طی چند میلیون سال هیچ نوع ریزشی را تجربه نکرده است.
  یکی از ویژگی‌های غار علیصدر که باعث تفاوت آن از سایر غارهای آبی جهان می‌شود، سهولت استفاده از کانال‌های آبی درون آن است که به سبب وسعت غار به ‌راحتی می‌توان با قایق‌های معمولی از درون آن‌ها عبور کرد.
  این غار شگفت‌انگیز به‌دلیل نداشتن نور طبیعی، فاقد حیات جانوری بوده و عمق آن در مناطق مختلف از نیم‌متر تا ۱۴ متر متغیر است و همچنین، ارتفاع غار در برخی از تالارها به بیش از ۱۶ متر نیز می‌رسد. بیشترین ارتفاع از عمق آب تا سقف ۵۴ متر است و تنگی نفس در آن احساس نمی‌شود.
 • آشنایی با غار علیصدر همدان یکی از عجایب طبیعی جهانبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.
  غار علی صدر به‌دلیل برخورداری از دریچه‌های متعدد سلولی، نفس می‌کشد و نه‌تنها با وجود هزاران بازدیدکننده در طول روز از هوایی مطبوع برخوردار است، بلکه هیچ گاز سمی نیز در این غار وجود ندارد.
 • از دیگر شگفتی‌های غار علیصدر، دمای داخل غار است که بین ۱۲ تا ۱۴ درجه سانتی‌گراد و در طول سال ثابت است؛ بنابراین در تمام فصول سال برای گردشگران مناسب است. در تابستان با ورود به درون غار آرامش مطبوعی را احساس می‌کنید و در فصل زمستان با وجود سردی هوای منطقه، احساس سرما نخواهید کرد.
  آب دریاچه‌های غار علی صدر به‌قدری زلال است که تا عمق ۱۰ متری با نور معمولی و چشم غیرمسلح به‌خوبی قابل دیدن است.
 • غار علیصدر کجاست؟

 • غار علیصدر در دل کوه‌های زاگرس و در ارتفاعات «ساری‌قیه» جای گرفته است. این غار که از جاهای دیدنی استان همدان است، در ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان در بخش گل‌تپه و در روستای علیصدر قرار دارد.
 • برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.
No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.