وبلاگ

آشنایی با دیدنی های استان زنجان

یکی از استان‌هایی که در نزدیکی تهران با طبیعت و شگفتی‌های خاص و منحصر به فرد دیده می‌شود، استان زیبای زنجان است که به پارسی میانه «زنگان»، گفته می‌شود. این استان در شمال غربی ایران واقع شده و از مناطق ترک‌‌نشین ایران به شمار می‌رود، مرکز این استان شهر زیبای زنجان می‌باشد. زیبایی‌ های استان زنجان در طول تاریخ مورد بازدید افراد زیادی قرار گرفته است:

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

زیبایی‌ های استان زنجان که ارزش دیدن دارد؛

1-آبشار شارشار از جمله زیبایی‌های استان زنجان است که در شمال باختری شهر زنجان در میان سنگ‌های صخره‌ای زیبا قرار دارد.

2-بازار زنجان بازار بزرگی است که ساختن آن در دوران آقا محمدخان قاجار آغاز در زمان فتحعلی شاه قاجار تمام شده است. چندی بعد یعنی در سال ۱۳۲۴ مدارس و مساجدی هم به آن اضافه گردید. این بازار قدیمی و همچنین طویل‌ترین بازار ایران محسوب می‌شود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

3-بنای رخت‌شوی‌خانه با مجموعه‌ای تاریخی در قلب بافت تاریخی شهر زنجان بنا شده ‌است. در آن، سال‌ها مردم شهر، رخت و لباس خود را در آن محل می‌شستند. هم‌اکنون این بنا به عنوان موزه مردم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4-دودکش جن نیز از جمله زیبایی‌ های استان زنجان است که در اصطلاح علم زمین‌شناسی «هودو، یعنی نوعی از فرسایش» نامیده می‌شود،  در واقع بر اثر این فرسایش، مناره‌های طویلی از رسوبات و سنگ‌ها از لایه‌های ابتدایی باقی می‌مانند. این آثار تاریخی در جاده آببر به سمت هزاررود، دیده می‌شود.

5-خانه ذوالفقاری بنایی تاریخی مربوط به دوره قاجار بوده و در خیابان طالقانی شهر زنجان واقع شده است. این عمارت زیبا در یکی از محلات قدیمی شهر زنجان موسوم به محله دالان آلتی قرار دارد که بنا بر تحقیقات محققان ایرانگرد، سبک ساختمانی آن از بناهای گوتیک اروپایی الهام گرفته شده‌ است.

6-از دیگر زیبایی های استان زنجان، معبد داش کسن بنایی صخره‌ای و بسیار شگفت‌انگیز است که در حاشیه روستای ویر قرار دارد. این معبد تاریخی، با طرح اژد‌ها یادگاری از دوره ایلخانیان بوده که به دو نقش برجسته اژد‌ها و چند محراب اسلامی به قرینه یکدیگر مزین گردیده است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

7-یکی از اماکن مذهبی شیعیان، حسینیه اعظم زنجان بوده که در جنوب شهر زنجان واقع شده ‌است. قدمت این مکان به یک قرن پیش می‌رسد.

8-آرامگاه ملاحسن کاشی عمارتی جذاب و تاریخی دیگری است که در جوار گنبد سلطانیه، توسط شاه طهماسب اول به افتخار نام ملاحسن کاشی عارف قرن ۱۴میلادی بنا گردیده ‌است. پژوهش‌های ایرانگرد نشان می‌دهد تکمیل معماری داخلی بنا در قرن نوزدهم، به وسیله فتحعلی‌شاه قاجار انجام گرفته ‌است.

9-از جمله قشنگی های استان زنجان، مجموعه بی‌نظیر تفریحی و کوهستانی ائل داغی زنجان یا مجموعه تفریحی گاوه‌زنگ زنجان، در شمالی‌ترین نقطه زنجان و در دامنه کوه گاوازنگ قرار گرفته است. آلاچیق‌های چوبی، رستوران، آسیاب، آبشار مصنوعی و غیره از جمله جذابیت‌های دیدنی در این مجموعه زیبا است.

10-قلعه بهستان یا کهن دژ، در شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان و در همسایگی رود خانه قزل اوزن قرار گرفته است تحقیقات کارشناسان ایرانگرد نشان می‌دهد قدمت این دژ به دوره ماد‌ها بر می‌گردد.

11-گنبد سلطانیه در واقع مقبره اُلجایتو یکی دیگر از زیبایی های استان زنجان است که در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی به شمار می‌رود. این گنبد، در پنج فرسخی سمت شرقی شهر زنجان در داخل باروی شهر قدیم سلطانیه قرار گرفته و بنایی است هشت ضلعی که طول هر ضلع آن ۸۰ گز است. هشت مناره نیز در اطراف گنبد قرار دارد و تحقیقات ایرانگرد نشان می‌دهد که قدیمی‌ترین گنبد دوپوش موجود در ایران می‌باشد.

12–غار کتله‌ خور غاری خشکی – آبی می‌باشد که از قشنگی های استان زنجان به شمار می‌رود و در شهرستان خدابنده قرار دارد. اولین بار، در بهار سال ١٣٣١ گروهی از سر‌شناس‌ترین کوهنوردان ایران اقدام به بازدید غار کتله خور کردند. گفته می‌شود شکل‌گیری این غار به دوران ژوراسیک مربوط می‌شود.

13-مسجد و مدرسه جامع زنجان، معروف به مسجد سید در قرن سیزدهم هجری و در دوره قاجاریه توسط یکی از پسران فتحعلی شاه قاجار به نام عبدالله میرزا در قلب بافت قدیمی دارا ساخته شد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *