وبلاگ

آشنایی با بلندترین برج های دنیا

فناوری معماری به سرعت در حال پیشرفت است و به همان میزان ساخت آسمانخراش ها شدت یافته است. بلندترین برج های دنیا از عصر باستان تا امروز نمادی از تحول دانش و تغییرات شهری هستند.

بلندترین برج های دنیا

1.برج الخلیفه

برج الخلیفه سال 2010 در دبی ساخته شد. این برج به ارتفاع 828 متر و 163 طبقه توانست رکوردهای قبلی را با اختلاف زیادی پشت سر بگذارد. در حال حاضر الخلیفه بلندترین برج دنیا محسوب می شود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

2.برج شانگهای

برج شانگهای  به ارتفاع 556 متر و 121 طبقه در سال 2016 افتتاح شد. این سازه عظیم با معماری ویژه بلندترین ساختمان چین محسوب می شود.

3.برج ساعت مکه

این برج چند منظوره به ارتفاع 601 متر در شهر مکه ساخته شد. این برج که با نام ابراج البیت هم شناخته می شود، سال 2012 افتتاح شد.

برج های دنیای باستان

زمانی دور برج بابل اولین برج دنیا بود که سر در آسمان داشت. از اولین برج دنیا فقط افسانه ای برای ما مانده است. به مرور بناهای مذهبی و حکومتی با بیشترین ارتفاع در دنیای باستان ساخته شدند. هرم بزرگ مصر با نام گیزه به ارتفاع 147 متر از مرتفع ترین ساختمانها دنیا بوده است. استوپای بودایی سریلانکا با نام جتاوانارامایا 122 متر ارتفاع داشته است که امروز 71 متر از آن باقی مانده است. استوپای بودایی کانیشکا در پاکستان سده دوم میلادی 120 تا 170 متر ارتفاع داشته است.

برج ایفل 

برج ایفل اواخر قرن 19 یک استثنا در برج های دنیاست. این برج به ارتفاع 300 متر با بهترین فناوری زمان خود ساخته شد تا به نماد پاریس تبدیل شود.

بلندترین برج های آمریکا

برج متروپولیتن نیویورک

این برج 213 متر ارتفاع و 50 طبقه است. اولین برجی که تا قبل از 1910 ارتفاع دویست متر را در نیویورک رد کرد. برج متروپولیتن لایف را شروع ساخت آسمانخراش در نیویورک می دانند.

برج ولورث نیویورک

دومین برج بلند نیویورک در سال 1913 ساخته شد. این بنا به ارتفاع 241 متر و 57 طبقه از اولین ساختمانهای مرتفع قبل از جنگ جهانی بود.

امپایراستیت نیویورک

یکی از بلندرین برج های قرن 20 امپایر استیت نیویورک است. این ساختمان به ارتفاع 381 متر و 102 طبقه در سال 1931 ساخته شد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آنتونیو ارانتس سائوپائولو

برای نخستین بار خارج از آمریکا سازه ای مرتفع در آمریکای جنوبی ساخته شد. بنای آنتونیو آراتس به ارتفاع 161 متر و 36 طبقه بعد از جنگ جهانی دوم در برزیل شکل گرفت.

مرکز جان هنکاک شیکاگو

شرکت مهندسین اسکیدمور توانست مرکز جان هنکاک را به ارتفاع 343 متر و 100 طبقه در شیکاگو بسازد. این شروع تغییرات در خط آسمان شهر بود.

برج ویلیس شیکاگو

برج ویلیس برای اولین بار توانست برای دو دهه رکورد ارتفاع 400 متر را حفظ کند.  این ساختمان به ارتفاع 442 متر و 108 طبقه سال 1974 در شیکاگو ساخته شد.

بلندترین برج های مخابراتی دنیا

1.توکیو اسکای تری

 برج توکیو بلندترین برج مخابراتی جهان است. ساخت این برج 4 سال طول کشید و 2012 افتتاح شد. ارتفاع برج اسکای تری همراه با آنتن 634 متر است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

برج کانتون چین

برج کانتون سال 2010 در گوانگژو افتتاح شد. این برج چند منظوره 600 متر ارتفاع دارد. تا قبل از اتمام برج الخلیفه، بلندترین ساختمان دنیا بود.

برج سی ان کانادا

این برج به ارتفاع 553 متر در تورنتو قرار دارد. برج سی ان سال 1976 افتتاح شد و امروزه به یک مکان گردشگری تبدیل شده است.

برج مروارید چین

این برج به ارتفاع 467 متر در شهر شانگهای سال 94 ساخته شد. این برج چند منظوره دارای سازه ای سه پایه است.

بهترین برج های دنیا

برج های مرتفع دنیا دارای برترین سازه ها هستند و به مرور تبدیل به نماد یک دوره یا شهر می شوند. برج کج پیزا، برج ایفل پاریس، برج بیگ بن لندن، برج مسجد جامع سامرا، برج گالاتا استانبول و برج آزادی تهران، نمونه ای از بهترین برج های دنیا هستند.

بلندترین برج های خاور دور

برج های پتروناس

شرکت معماری سزار و کلارک پیل توانست مرتفع ترین برج دنیا را بسازد. برج های پتروناس به ارتفاع 452 متر و 88 طبقه در کوالالامپور سال 1998 ساخته شد. این اولین بار بود که برجی خارج از آمریکا رکوردها را جابجا می کرد.

برج تایپه

اولین برجی که از ارتفاع 500 متر عبور کرد، برج تایپه بود. بلندترین برج دنیا در سال 2004 در 101 طبقه و 508 متر ارتفاع ساخته شد. جالب آنکه تعداد طبقات آن از برج امپایر استیت کمتر بود.

بلندترین برج های ایران

در حال حاضر برج میلاد با 435 متر بلندترین برج ایران محسوب می شود و در رده ششمین برج مخابراتی دنیا قرار دارد. برج جهانی تبریز با ارتفاع 192 متر در رده دوم و برج بین المللی تهران با ارتفاع 162 متر در رده سوم قرار دارد.

قدیمی ترین برج ایران

برج گنبد کابوس در قرن چهارم هجری به ارتفاع 55 متر از بلندترین برجهای قدیمی ایران است.

برج ایفل ایران کجاست؟

برج ایفل ایران در جزیره کیش قرار دارد. این برج کاملا بر اساس برج ایفل پاریس در مقیاس کوچک ساخته شده است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *