وبلاگ

آشنایی با انواع کباب در دنیا

ما ایرانی ها به خوبی با طعم لذیذ کباب آشنا هستیم. گوشتی که روی حرارت آتش یا ذغال کباب شده باشد طعمی بی نظیر و فوق العاده خوشمزه دارد. شاید وقتی اسم کباب را می شنویم اول به یاد آشپزی ایرانی، ترکیه ای و به طور کل خاورمیانه می افتیم، اما باید بدانید که در اکثر کشورهای دنیا انواع کباب با گوشت های مختلف و همین طور سبزیجات تهیه می شود که بسیار خوشمزه و خوش طعم هستند. به همین دلیل امروز می خواهیم به جز کباب های مشهور ایرانی و کشورهای همسایه در مورد انواع کباب در کشورهای مختلف دنیا صحبت کنیم و شما را با دنیای لذیذ و خوشمزه غذاهای کبابی آشنا کنیم. در این مطلب همراه الی گشت باشید.

برای مطالعه اخبار بیشتر اینجا کلیک کنید.

چین: شائوکائو | Shaokao

یکی از خوشمزه ترین کباب های دنیا در کشور چین تهیه می شود و متاسفانه آن طور که باید و شاید شناخته شده نیست. شائوکائو روشی برای باربیکیو و کباب کردن است که در آن از سیخ های چوبی بامبو استفاده می شود. انواع گوشت، غذاهای دریایی و سبزیجات مختلف را با ادویه ها و سس های خوشمزه چینی مزه دار می کنند و به سیخ می کشند. شائکائو اغلب به عنوان غذای خیابانی فروخته می شود و در شهرهای مختلف چین به ویژه شب ها می توانید اغذیه فروشی های سیاری را ببینید که انواع کباب های خوشمزه را روی شعله مستقیم آتش درست می کنند.

برای مطالعه اخبار بیشتر اینجا کلیک کنید.

مکزیک: بارباکوآ | Barbacoa

مکزیک به خاطر غذاهای خوشمزه و پرمزه اش شهرت دارد. اگر در سفر به مکزیک به سراغ کباب فروشی ها و اغذیه فروشی های سیار بروید احتمالا با غذایی به نام بارباکوآ مواجه خواهید شد. بارباکوآ روشی برای کباب کردن و پختن گوشت است و از انواع گوشت مثل گاو، گوسفند، بره، بز و … تهیه می شود. در روش سنتی گوشت در گودالی در زمین دفن می شود و روی آن با برگ های گیاه آگاو (agave) پوشانده می شود و بعد با حرارت بسیار کم و به مدت زمان طولانی پخته می شود تا گوشت کاملا نرم و رشته رشته شود. البته امروزه دیگر این روش متداول نیست، اما همچنان این نوع کباب باید با حرارت کم و مدت زمان زیاد بپزد و آماده شود. بارباکوآ اغلب همراه با آب گوشت و نان تورتیلا سرو می شود که به آن تاکوی بارباکوآ گفته می شود.

آرژانتین: آسادو | Asado

یکی دیگر از خوشمزه ترین انواع کباب در کشور آرژانتین تهیه می شود و آسادو نام دارد. آرژانتینی ها عاشق گوشت هستند و با سفر به این کشور می توانید غذاهای گوشتی بسیار لذیذی را امتحان کنید. آسادو روشی برای تهیه گوشت است که آماده شدنش یک نصفه روز طول می کشد! برای تهیه آسادو گوشت را به سیخ می کشند یا تنها روی توری سیمی قرار می دهند و نزدیک شعله مستقیم آتش یا ذغال قرار می دهند و اجازه می دهند گوشت یک نصفه روز کامل با حرارت ملایم پخته و کباب شود. انواع قسمت های گوشت، حتی دل و روده و مغز را می توان به این روش کباب کرد. کباب آسادو با نمک و ادویه های مختلف و همین طور سس مخصوص و خوشمزه ویژه ای سرو می شود.

هند: تندور | Tandoor

اگر به هند سفر کنید در رستوران ها احتمالا با اصطلاح چیکن تندوری مواجه خواهید شد. روش کباب کردن هندی تندوری نام دارد و انواع کباب را با این روش آماده
می کنند. جالب است بدانید که تندور در زبان هندی مترادف با تنور در زبان فارسی است و در حقیقت، روش طبخ مشابه ای هم دارند. گوشت ها داخل تنوری
استوانه ای قرار می گیرند که مثل تنورهای خودمان پایینش آتش مستقیم قرار دارد. این آتش در روش های سنتی اغلب با استفاده از ذغال و چوب و امروزه به
روش های مدرن تر و با استفاده از گاز تولید می شود. کبابی که به این روش تهیه می شود آبدار و لذیذ با طعم دود است که طرفداران بسیار زیادی هم دارد.
در هند انواع کباب تندوری را با گوشت مرغ، ماهی، پنیر و … را با ماست و ترکیبی از ادویه های مختلف مزه دار می کنند و بعد به صورت تندوری کباب می کنند.

برزیل، کباب چوراسکو | churrasco

نام برزیل شاید بیش از همه با سواحل زیبا و تفریحات ساحلی، فستیوال های پرشور و حرارت و فوتبال همراه شده باشد، اما باید بدانید که یک غذا نیز در میان جاذبه های برزیل قرار می گیرد: کباب چوراسکو! چوراسکو نحوه کباب کردن گوشت در برزیل است و محبوبیت بسیار زیادی دارد، به طوری که امروزه در سرتاسر جهان رستوران های برزیلی مخصوص کباب چوراسکو دیده می شوند. انواع مختلف گوشت از تکه های گوشت گاو گرفته تا قلب و جگر مرغ به سیخ کشیده می شوند و با حرارت بسیار ملایم روی بستری از ذغال کباب می شوند.

اندونزی: ایکان باکار | Ikan Bakar

ایکان باکار یکی از انواع کباب است که در کشور اندونزی محبوبیت زیادی دارد. در این روش ماهی را روی بستری از ذغال کباب می کنند. البته طرز تهیه این کباب ماهی و نوع سسی که استفاده می شود در بخش های مختلف اندونزی کمی متفاوت است. با این حال روش کلی تهیه کباب ماهی این است که ابتدا ماهی با ترکیبی از ادویه ها مزه دار می شود، بعد بین دو توری فلزی قرار داده می شود یا بین برگ موز پیچیده می شود و مستقیما روی حرارت قرار می گیرد. ایکان باکار معمولا با سسی خوشمزه به نام سامبالز سرو می شود که با استفاده از موسیر، گشنیز، سیر، تمر هندی، زردچوبه و فلفل چیلی آماده می شود.

کره جنوبی، کباب گوگیگوی | Gogigui

یکی دیگر از انواع کباب در کشور کره جنوبی طبخ می شود و گوگیگوی نامیده می شود؛ هرچند توریست ها آن را به نام کباب کره ای یا باربیکیو کره ای بیشتر می شناسند. در میهمانی های کره ای کباب گوگیگوی اغلب با گوشت گاو، مرغ و … تهیه می شود و در کنار آن دورچینی از سبزیجات و کیمچی و همین طور برنج هم سرو می شود. گاهی هم میهمانان می توانند کباب هایشان را خودشان آماده کنند و در فرآیند کباب کردن مشارکت کنند. نحوه سرو و آماده کردن این نوع کباب بسیار جالب و هیجان انگیز است: اغلب منقل ذغالی یا باربیکیو گازی را روی میز غذاخوری قرار می دهند و میهمانان در حالی که دور تا دور میز نشسته اند غذایشان را آماده می کنند.

تایوان، کباب مغولی | Mongolian BBQ

کباب مغولی یکی از مشهورترین و لذیذترین انواع کباب است که بر خلاف اسمش، متعلق به کشور تایوان است. این غذا از اوایل دهه ۱۹۵۰ در رستوران های تایوان سرو می شده است و برای تهیه آن، انواع گوشت به همراه سبزیجات و نودل را روی صفحه ای فلزی کباب می کنند و با یکدیگر مخلوط می کنند. این کباب اگرچه خاستگاهی تایوانی دارد اما امروزه در برخی مناطق چین هم محبوبیت پیدا کرده است. در سفر به تایوان و به ویژه تایپه پیشنهاد می کنیم حتما این کباب خوشمزه و پرادویه را امتحان کنید.

پرو، کباب پاچامانکا | Pachamanca

در کشور پرو هم یکی از خوشمزه ترین انواع کباب تهیه می شود که پاچامانکا نام دارد. پاچا در زبان محلی به معنای خاک و زمین و مانکا به معنی کوزه است و دقیقا
به روش کباب کردن گوشت اشاره دارد. در روش سنتی پرویی انواع گوشت بره، گوسفند، مرغ، گاو و … را با ادویه های مختلف مزه دار می کنند و بعد تنها یا همراه
با سبزیجاتی مثل سیب زمینی، لوبیا سبز، ذرت و فلفل چیلی کباب می کنند. نکته جالب در مورد این کباب روش طبخ آن است: ابتدا سنگ ها را روی آتش داغ می کنند
و بعد گوشت را روی آن ها قرار می دهند. در آخر آتش را با انواع برگ، علف و خاک می پوشانند و اجازه می دهند تا گوشت به مدت ۲ ساعت با حرارت سنگ های داغ
شده بپزد و کباب شود. در پرو اغلب حجم زیادی گوشت، گاهی یک گوسفند کامل کباب می شود و به مصرف تعداد زیادی میهمان می رسد.

ژاپن: یاکیتوری | Yakitori

یاکیتوری یکی از انواع کباب در ژاپن است که اغلب همراه با برنج، نودل و نوشیدنی سرو می شود. انواع قسمت های گوشت مرغ با ادویه های مختلف مزه دار یا سس تریاکی مزه دار می شود. بعد به سیخ کشیده می شود. برای تهیه یاکیتوری از سیخ های کوچکی به نام کوشی استفاده می شود. اغلب از جنس استیل، چوب بامبو یا موادی شبیه به این ها هستند. سیخ های کباب روی بستری از ذغال کباب می شود. در طول کباب شدن هم گوشت با سس تارتار یا نمک طعم دار می شود. اگر هنوز هم نمی توانید با سوشی، محبوب ترین غذای ژاپنی کنار بیایید و تحمل خوردن ماهی خام را ندارید می توانید یاکیتوری را امتحان کنید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *