وبلاگ

آشنایی با انواع هتل و اصطلاحات آن ها

هتل ها بر اساس کیفیتی که دارند درجه بندی می شوند. این کیفیت بر اساس مشخصه هایی نظیر خدمات رستوران هتل، تفریحات‏، چشم انداز اتاق ها، امکانات و .. می باشد.

 

آشنایی با “انواع هتل ها”
احتمالا این سوال برای شما بارها پیش آمده باشد که اصطلاحاتی که آژانس های مسافرتی در مورد هتل ها بکار می برند به چه معنایی میباشند؟ اختلاف FB با All در چیست؟ اختلاف تخت Twin با King در چیست؟ Resort به چه معنی میباشد؟ سعی کردیم در این مطلب Ikahotel سعی کرده است به تمامی ابهامات شما پاسخ بدهد تا با اطلاعات جامع تری نسبت به انتخاب هتل خویش اقدام نمایید. با Ikahotel همراه باشید:

متل Motel:
متل تلفیقی است از دو کلمه Motor و Hotel و اساسا ماهیت بین راهی داشته و معمولاً بیرون از شهرها قرار دارد. در تعریف متل میتوان بیان کرد که هتلی است که در آن مسافران میتوانند با خودروی شخصی وارد شده و حتی ماشین را مقابل درب اتاق خویش پارک نمایند. یکی از ویژگی های اصلی متل ها عدم وجود لابی در آنهاست به دلیل آن که میهمانان بهمحض وارد شدن به متل بدون نیاز به پیاده شدن سوئیچ اتاق خویش را از رسپشن گرفته و مستقیم به طرف اتاق خود رانندگی می نمایند.

هتل پانسیون Hotel Pension:
هتل پانسیون در شهر واقع شده و تعدادی اتاق، سالن غذاخوری ـ به اندازه ای که بتواند غذای ساکنان اتاقها را تامین نماید ـ کتاب خانه و سالن مطالعه و اتاق تلویزیون درآن پیش بینی وآماده شده است. پانسیون معمولاً اتاق را بصورت ماهیانه و یا سالیانه اجاره داده و مشتریان دیگری را از بیرون هتل برای صرف غذا نمی پذیرد. بر همین اساس معمولاً سالن غذاخوری میهمان سرا صرفا به میزان نیاز اتاق ها در نظرگرفته میشود . درپانسیون ها مقرارت خاصی موجود است و مسافران می بایست در ساعتهای معیّنی برای صرف صبحانه، نهار و شام سرمیزحاضر شوند و تا ساعت مشخصی هم درب ورودی پانسیون گشوده است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ریزورت هتل Resort Hotel:
ریزورت هتل ها یا هتل های مخصوص استراحت، دارای امکاناتی لوکس هستند که معمولاً در کنار ساحل، چشمه های آبگرم یا ‏جاذبه هایی مانند پیست اسکی و طبیعت بکر واقع شده اند. اختلاف ریزورت ها و هتل ها در حالت آن ها، امکانات، تفریحات و ‏خدماتی است که عرضه می شود. ریزورت ها معمولاً فضای بزرگتری نسبت به هتل ها دارند و تفریحات متنوع تری را در اختیار ‏میهمانانشان قرار می‌دهند از جمله پارک آبی یا استخر های عظیم روباز.‏ ‏ ‏‏‏ ‏

هتل ساختمان Apartment Hotel:
هتل مکانى است براى اقامت تا در آن از مسافر پذیرایى شود. حال درصورتی که قابلیت پذیرایى در هتل کاهش یابد، هتل ساختمان شکل می گیرد. در هتل ساختمان ها وسایل آشپزى موجود است و نیازى به رستوران احساس نمى شود. اقامت در هتل ساختمان بسیار شبیه به اجاره مسکن است با این اختلاف که قرارداد اجاره ای وجود ندارد و مسافر هر وقت بخواهد میتواند با هتل تسویه حساب کرده و آن جا را ترک نماید. بر خلاف هتل ها که واجد شرایط سختی هستند هتل آپارتمانها دارای انعطاف پذیری بالائی بوده و انواع بسیار گوناگونی دارند. معمولاً مثل هتل ها ساخته می شوندو دارای تعداد زیادی آپارتمان میباشند . دوره اقامت در آن ها بسیار متمایز بوده و از چند روز تا چند ماه متغیر است .معمولاً قیمت آن ها از هتل های هم ردیف پائین تر است مسافرینی که در آن اقامت می گزینند آن را به مثابه منزل خویش پنداشته که موقتاً از محل اصلی زندگی آن ها به دور است. بدین ترتیب هرآنچه که در خانه فراهم است امکان دارد در هتل ساختمان هم فراهم باشد.

انواع هتلها بر اساس ستاره
هتل ها بر اساس کیفیتی که دارند درجه بندی می شوند. این کیفیت بر اساس مشخصه هایی نظیر خدمات رستوران هتل ، تفریحات ‏، چشم انداز اتاق ها ، امکانات و سایز اتاق ها ، داشتن اسپا و خدمات ورزشی ، موقعیت و موارد اینچنینی ارزیابی می شود. مثلا ‏هتل یک ستاره ای که آسانسور ندارد شاید همین کمبود باعث شود هیچوقت به درجه بالاتری نرسد.

هتل ها بر اساس کیفیتی که دارند درجه بندی می شوند

هتل های 1 ستاره:
هتل های یک ستاره معمولاً کوچک هستند و در ملک شخصی مالک آن واقع‌ شده‌اند. فضای این هتل‌ها بیشتر شخصی بوده و تسهیلات ابتدایی ارائه می‌دهند. این هتل‌ها باید در نزدیکی مراکز تجاری، پایانه‌های حمل‌ونقل عمومی و رستوران‌ها ساخته شوند.

هتل های 2 ستاره:
این هتل ها معمولاً قسمتی از هتل های زنجیره ای به شمار میروند که دارای امکاناتی مطلوب ولی محدود هستند. اتاق های کوچک یا متوسط این هتل ها مجهز به تلفن و تلویزیون است. خدمات درون اتاق امکان دارد عرضه نشود و معمولاً یک رستوران کوچک در فضای هتل موجود است.

هتل های 3 ستاره:
در هتل سه ستاره این هتل ها معمولاً فضای بزرگ تر و لابی شیک تر و مجهزتری نسبت به هتل های دو ستاره دارند. در هتل های سه ستاره معمولاً ‏شخصی برای حمل کردن چمدان های مسافران وجود ندارد. این هتل ها معمولاً مسافت زیادی تا مراکز خرید منطقه یا جاذبه های ‏گردشگری گران قیمت ندارند. رستوران هتل های سه ستاره سطح متوسط است و خیلی بزرگ نیست.

 

در این هتل ها صبحانه به ‏صورت بوفه سرو می گردد و در بعضی از هتل های سه ستاره ناهار و شام هم در هتل سرو می گردد که باید با پرداخت هزینه ‏جداگانه از این امکانات استفاده کرد. خدماتی که در اتاق ها عرضه می گردد متفاوت است، در بعضی هتل های سه ستاره احتمالا تا ‏زمانیکه نوشته” لطفا اتاق را تمیز کنید” روی در قرار داده نشود کسی برای پاک کردن اتاقها نیاید. باشگاه ورزشی و استخر از ‏امکاناتیست که بعضی از هتل های سه ستاره دارند ولی هیچ بایدی در وجود داشتن این امکانات در هتل های سه ستاره وجود ندارد.‏ ‏ ‏ ‏

هتل های 4 ستاره:
این هتلها نه تنها باید کلیه خدمت ها لازم را عرضه کنند بلکه باید از خویش هویتی داشته باشند. تامین آرامش و آسایش میهمانان هدف اصلی کارکنان میباشد ، آن ها اموزش دیده، کارامد و آگاه و مؤدب میباشند این مدل هتل ها دارای امکانات متنوعی هستند. ارائه رتبه چهار ستاره مستلزم داشتن برخی و نه تمامی موارد زیر میباشد :

خانه داری و مراقبت فوق العاده از هتل، اتاق و فضای سبز، طراحی آپارتمان به صورت خاص و جذاب، محل ورود لوکس، مبلمان بسیار عالی، فضاهای عمومی، آثار هنری، مرغوبیت بالای فرش و گل تازه، چشم‌انداز محیط طبیعی و فوق العاده، فضای مطلوب و دکوراسیون جذاب برای پذیرش، رزوراسیون بسیار سریع و کارامد، کارکنان متعهد با یونیفرم، وجود نگهبان، مدیریت متخصص، تجهیزات عالی رستوران و غذاهای گوناگون، خدمات رسانی خوب به اتاقها، وجود اتاقهای بزرگ با نور کافی و مبل مناسب و زیبا، دارای تلویزیون و دکوراسیون عالی و تزیین شده با کارهای هنری، دو تلفن یکی در کنار تخت و دیگری روی میز، دارای تشک راحت و پتوی اضافه و تخت های عظیم و معمولی، سرویس رسانی به صورت دو مرتبه در روز به اتاق ها، حمام بسیار تمیز با صابون وسایل آرایش و حوله، جعبه کمک های اولیه، آینه مناسب جهت اصلاح و آرایش، سیستم خشک کن دست، در اختیار گذاشتن لباسهای راحت به میهمانان، سیستم روشنایی هوشمند در حمام و اتاق خواب و دیگر امکانات مانند حمل و نقل، روزنامه مجانی و …

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

هتل های 5 ستاره:
این مدل هتل ها در ردیف اول قرار دارند. مقررات و استاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و مرغوبیت آن پیوسته باید ثابت نگه داشته بشود. عرضه رتبه پنج ستاره مستلزم داشتن برخی و نه تمامی موارد زیر میباشد :

معماری و دکوراسیون زیبا و خاص ، نگه داری و خانه داری خاص و مستمر، دارای بیش از 100 اتاق، محل ورود، اتاق مهمان، فضای عمومی تزیین شده با کارهای هنری، فرش شده با مرغوبیت بالا، لابی بسیار زیبا، دفتر پذیرش بسیار منظم و مرتب در فضای کافی و ساکت، دارای نگهبان و سرویس 24 ساعته، کارکنان اموزش دیده و متعهد، تزیین اتاقها با استفاده از اشیا عتیقه، دارای 3 تلفن( کنار تخت، روی میز و درون حمام)، پاک کردن اتاق به صورت دو دفعه در روز، سرویس حمام زیبا و مدرن، دارای رستوران خوب و غذاهای گوناگون و سرویس غذا دهی، امکانات رستوران جذاب، سرویس حمل و نقل، مغازه و فروشگاه پوشاک، یخچال در درون اتاقها با انواع.

کارکنان در هتل 5 ستاره: بسیار منظم و یونیفرم پوشیده با لباسهای شیک، مؤدب وآگاه و کارامد و روابط عمومی عالی، نسبت به برطرف کردن نیازهای مهمانان متعهد هستند و بسیارعالی سرویس می‌دهند . دارای مدیر حرفه ای و تکنیسین، سازش و هم آهنگی سرویس ها، استمرار نگهدارى و خانه داری بی نقص و عیب اجزاء اصلی و اساسی برای حفظ درجه 5 ستاره میباشند.

نکته مهم: نکته مهم در مورد ستاره هتل ها و هتل ساختمان ها اینست که « هتل ها را از یک تا 5 ستاره گروه بندی می نمایند در حالیکه مهمان سرا ها، مهمانسراها و هتل آپارتمان ها را از یک تا 3 ستاره طبقه بندی می نمایند. به تعبیرى دیگر هتل آپارتمان 3 ستاره با هتل 5 ستاره برابرى مى کند و این دو گونه از مراکز اقامتى از نظر مرغوبیت و خدمت ها دهى در دسته خودشان جزء بهترینهستند.»

مقررات و استاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و مرغوبیت آن پیوسته باید ثابت نگه داشته بشود.

 

انواع هتل:
هتل تجارتى Commercial Hotel
هتل حومه شهر Sub- urban Hotel
هتل شهرى Urban Hotel
هتل با فضاى بازمیانى Atrium Hotel
هتل بزرگ Meca Hotel
هتل گرد همایى Convention Hotel
هتل فرودگاه Air port Hotel
هتل مسکونى براى مهمانانى که اقامت طولانى دارند Lodging Type Hotel
هتل بازیهاى شبانه Night Clup Hotel
هتل سوپر لوکس Super Lux Hotel
هتل تمام سوئیت Suite Hotel
هتل باسوئیت هاى یک طبقه هاى پراکنده BungalowSuite Hotel
متل بین راهى Motel
متل متوسط بین راه Motor inn
هتل ارزان قیمت Budget inn
هتل تفریحى Resort Hotel
هتل آپارتمان Apartment Hotel
هتل مالکیت زمانى مشترک Time Sharing Hotel
هتل مالکیت مشترک Condominium Hotel
پانسیون Boarding House
مهمان سرا Guest House
مسافر خانه، استراحت گاه Hostel
خوابگاه Dormitory
هتل کازینو Hotel Cazino

اقسام اتاق های موجود در هتلها
سوئیت اداری Office Suite
سوئیت کنفرانس Conference Suite
سوئیت کوچک Mini Suite
سوئیت معمولی Junior Suite
سوئیت دو لوکس Deluxe Suite
سوئیت دوبلکس Doublex Suite
سوئیت مسافرین مهم Vip Suite
سوئت مجلل Imperial Suite
سوئت محصور Pent house Suite
سوئت ماه عسل Fiesta Suite
سوئیت ماه عسل ( برای اقامت) Dolcevita Suite
سوئیت یک نفره Single Suite
کابانا Cabana
استودیو Studio
آپارتمان Apartement
بنگلو Bungalow
اتاق های دور Remote Function
اتاق های تو در تو Connected Room
اتاق با بالکن Balcony Room
اتاق با استخر خصوصی Room With Private Pool
اتاق ضیافت Banquet Room
اتاق خانواده Family Room
واحد های فامیلی Family Units
اتاق معمولی با حمام Room With Bath
اتاق با چشم‌انداز جنگل Woods View Room
اتاق معمولی بدون حمام Room Without Bath
اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی Parlor

هتل ها را از یک تا 5 و مهمان سرا ها و هتل آپارتمان ها را از یک تا 3 ستاره طبقه بندی می نمایند

انواع اتاق ها در هتل بر اساس تعداد تخت
اتاق یک نفره: اتاق یک نفره که سینگل نامیده میشود . دارای یک تخت میباشد و اختصاراً با نشان SGL نشان داده میشود .

اتاق دو نفره: اتاق دو نفره که دبل یا توئین نامیده میشود . دبل یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و توئین اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و اختصاراً با نشان DBL نشان داده میشود .

اتاق سه نفره: اتاق سه نفره که تریپل نامیده میشود . دارای 3 تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده میباشد و اختصاراً با نشان TPL نشان داده میشود .

سوئیت Suite: به اتاقی گفته میشود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است، در برخی از هتل ها قسمت پذیرایی در پائین و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد ( دوبلکس) اما میتوان در سوئیت یک اشپزخانه کوچک هم دایر نمود.

آپارتمان Apartment: عبارت است ازیک هال و پذیرایی با یک، دو و یا سه اتاق خواب که هر کدامیک دارای دو تخت است. در صورتی که دو اتاقه باشد، معمولاً یک اتاق( دبل) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر توئین، دو تخت یک نفره خواهد داشت. هر ساختمان یک حمام مشترک دارد و یک اشپزخانه کوچک.معمولاً در قسمت پذیرایی به تعدادکافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

استودیو Studio: به اتاقهایی گفته میشود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده میشود ولی در صورتی که مبلها یا کاناپه ها را بصورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت، از این جهت روزها اتاق پذیرایی و شبها اتاق خواب است. البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که میتوان بالشت و پتو و ملحفه را درون آن جای داد. اتاق استودیو حمام هم دارد، استودیو میتواند اشپزخانه کوچکی هم داشته باشد.

کانکتد روم Connected Room: دو اتاق تودرتو را میگویند ، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام تنها یک اتاق کامل است و حمام جدایی هم دارد، این دو اتاق توسط یک در از وسط به هم وصل است. اگر یک خانواده چهار نفره، چنین اتاقی را درخواست نماید، کودکان در یک اتاق و پدر و مامان در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود، بدون اینکه درب راهرو اصلی را باز کنند، دو اتاق از درب وسط میتوانند با هم در ارتباط باشند.

کابانا Cabana: اتاقی است هم کف، که پنجره آن به محوطه ای گشوده میشود که پیوسته به استخر شناست. ساکن چنین اتاقی میتواند برای تعویض لباس از اتاق اختصاصی خویش استفاده نماید.

فیستا سوئیت Fiesta Suite: این مدل سوئیت ها معمولاً در هتل هائی قرار دارند که دارای سالن عروسی است و بعد از پایان مجلس عروسی، برای استراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار می گیرد. معمولاً مخارج این سوئیت قبلاً جزء هزینه های مجلس عروسی منظور گردیده و حساب جدایی ندارد.

اتاقهای دیگری هم در هتلها و متلها وجود دارند که بنا به علاقه و تمایل مسافران در اختیار آنان گذاشته میشود.

مسافرینى که کودک همراه مى آورند، معمولاً در هتل ها احتیاج به تخت خواب کودک دارند

انواع تخت در هتل
تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor
کاناپه تبدیل به تخت Bed- Studio= Convertible Sofa
کاناپه تبدیل به تخت خواب Convertible Couch
مبل تختخوابشو Sleeping Couch
تخت دیوارى Folding- up bed
تخت تاشو Roll- A- Way- Bed
یک تخت یکنفره Single
دو تخت جداى تکنفره Twin
یک تخت دونفره Double
یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double
تخت دونفره بزرگ Queen Size
تخت بزرگ King Size
تخت دوبل دوبله Double- Double Bed
تخت با تشک آبى Water Bed
تخت دو طبقه Bunk Beds

 

تخت اضافه و تخت کودک

اکسترا بد Extra Bed ـ تخت خواب تاشو
به دلیل اینکه تعداد افراد بعضى از خانواده ها زیاد و بیش از تعداد تختخوابهاى اتاق است، مجبور به استفاده از تخت اضافى خواهند بود. تختخوابهاى اضافى را اکسترابد مى نامند. این تختها در طبقات هتل موجود است و طبق فرمى که رسپشن به خانه دارى مى دهد، در اختیار اتاقها گذاشته مى شود. این تختها از مدل تاشو مى باشند و علل این که بایستى طى صدور فرمى تحویل شود این است که به جهت تخت اضافى، وجه اضافى از مسافر دریافت مى شود که به حساب اتاق منظور مى گردد. از این فرم نسخه اى هم به کشیر(صندوق) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود.

تخت خواب کودک
مسافرینى که کودک همراه مى آورند، معمولاً احتیاج به تخت خواب کودک دارند، برای این که تختخوابهاى مسافرین براى کودک مناسب نیست و ممکن است کودک از روى تختهاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمین بیافتد. این مدل تختها هم طى فرمى که قبلاً اشاره گردید به اتاق، اضافه مى شود و وجه اضافى هم به حساب منظور مى گردد. تخت خواب کودک، رو تشکى مشمع هم دارد که مانع از رسیدن رطوبت از کودک به تشک مى شود.

اقسام سرویس در هتل ها
O.R) Only Room): یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی.
B.B) Bed& Breakfast): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز.

H.B) Half Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. به عنوان مثال سرویس H.B در دبی معمولاً به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردیده در حالیکه همان سرویس در ترکیه ( منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد.

F.B) Full Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه، یک وعده ناهار و یک وعده شام. در برخی از هتل ها این سرویس به صورت سرویس Full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه، یک وعده ناهار، یک وعده شام هنگام صرف ناهار و شام عرضه می گردد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ALL) َAll Inclusive): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده غذائی حاوی صبحانه، ناهار، عصرانه و شام و. این سرویس معمولاً در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی مانند کوش آداسی، بودروم، مارماریس، آنتالیا و… عرضه می گردد و بسته به نوع ارائه شده به عنوان مثال تولید داخل یا خارج کشور و این که در چه ساعاتی از شبانه روز عرضه می گردد دارای واژه های مختلفی است مانند Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive. در برخی از هتل هائی که چنین سرویسی عرضه می گردد استفاده مجانی از ورزشهای آبی مانند جت اسکی، اسکی روی آب، غواصی، ماساژ و… برای یکبار در زمان اقامت جزیی از سرویس میباشد .

اصطلاحات مربوط به سن مسافر
بزرگ سال Adult: به اشخاص بیش از 12 سال اطلاق می گردد و با نشان اختصاری ADL نشان داده میشود .

کودکان 2- 6 سال Child: کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آن ها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت مخفف CHD2- 6 نشان داده میشود .

کودکان 6- 12 سال Child: کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آن ها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامت مخفف CHD6- 12 نشان داده میشود .

نوزاد Infant: به بچه ها زیر دوسال اطلاق می گردد که معمولاً در هتل ها به آن ها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت مخفف INF نشان داده میشود .

 

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.
No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *