وبلاگ

آبشارهای نیاگارا

آبشار نیاگارا یکی از مشهورترین آبشارها و زیباترین چشم‌اندازهای هستی در مرز بین‌المللی دو کشور آمریکا و کانادا واقع شده است؛ آبشاری حیرت‌انگیز که هر سال بیش از ۱۳ میلیون گردشگر را به‌سمت خود می‌کشاند. این آبشار حاصل نبرد هزاران ساله‌ جریان آب بر بستر زمین است.

نیاگارا در زبان بومی به‌معنای «صدای رعدآسا» ترجمه می‌شود. نامی که کاملا مناسب این آبشار است. گردشگران به‌محض نزدیک شدن به آبشار، حتی قبل از دیدن نیاگارا، صدای مهیب فروریختن هزاران لیتر آب از ارتفاع را می‌شنوند؛ تجربه‌ای که با دیدن چشم‌انداز باشکوه آبشار نیاگارا تکمیل می‌شود.

 بدانید که «آبشار توگلا» در آفریقای جنوبی با ۹۴۸ متر ارتفاع، عنوان بلندترین آبشار دنیا را به خود اختصاص داده است و بیش از صدها آبشار بلندتر از نیاگارا در جهان وجود دارند. نیاگارا در لیست عریض‌ترین آبشارهای دنیا رتبه سیزدهم و در لیست حجم آب فروریخته، رتبه یازدهم را به خود اختصاص داده است.

آبشارهای نیاگارا
آبشارهای نیاگارا

بخش های مختلف آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا در مرز آمریکا و کانادا در استان انتاریو از قلمروی کانادا و در ایالت نیویورک از قلمرو آمریکا واقع شده است. این آبشار که در سر جنوبی گلوگاه رود نیاگارا قرار دارد، در واقع مجموعه‌ای از سه آبشار به نام‌های آبشار نعل اسب (Horseshoe)، آبشار آمریکایی (American Falls)‌ و آبشار نقاب عروس (Bridal Veil Falls) است. رودخانه نیگارا از سمت جنوب به شمال جریان دارد و آب دریاچه «ایری» (Erie) را به دریاچه اونتاریو منتقل می‌کند.

آبشار نعل اسب در بخش کانادایی و آبشار آمریکایی در بخش آمریکایی جای گرفته‌اند. این دو آبشار توسط جزیره «گوت آیلند» (Goat Island) از هم جدا شده‌اند. آبشار کوچک‌تر نقاب عروس نیز در بخش آمریکایی واقع و به‌وسیله جزیره لونا از دو آبشار دیگر جدا شده است.

 مرز بین‌المللی دو کشور آمریکا و کانادا در اصل از سال ۱۸۱۹ (پس از امضای عهدنامه صلح گنت) از میان آبشار نعل اسبی می‌گذرد. اما این مرز به‌دلیل فرسایش زمین و ساخت و سازها مورد مناقشه است. این مجموعه آبشار در ۲۷ کیلومتری شمال و شمال غرب بوفالو (دومین شهر بزرگ ایالت نیویورک آمریکا) و ۱۲۱ کیلومتری جنوب و جنوب شرق تورنتو، میان دو شهر دوقلوی نیاگارا فالز (انتاریو) و نیاگارا فالز (نیویورک) قرار دارد. شهر نیاگارا فالز اونتاریو بزرگ‌تر و پرجمعیت‌تر از همتای آمریکایی خود است.

آبشارهای نیاگارا
آبشارهای نیاگارا

تاریخچه نام آبشار نیگارا

نظرات مختلفی در رابطه با علت و تاریخچه نامگذاری آبشار نیاگارا وجود دارد. طبق یک تئوری، این نام برگرفته از کلمه niagagaregaدر زبان محلی بوده؛ نامی که به مرور زمان به کلمه نیاگارا تبدیل شده است.

طبق یک نظریه دیگر، نام آبشار نیاگارا برگرفته از نام ongniaahra به معنای برش صخره‌ای زمین است؛ این نامگذاری به قرن ۱۷ میلادی بازمی‌گردد. بر اساس نظریه محققی به نام «خانم کر» (Mrs. Kerr)، نام آبشار نیاگارا نامی مرموز و آمیخته با سحر به‌معنای گردن باریک و بلند است. نامی که نیاگارا را به گردن باریک زمین تشبیه کرده است. کاوشگر دیگری به نام «جورج ریپی استوارت» نیز اعتقاد دارد که این نام از شهر کوچکی به نام اونگنیاهرا گرفته شده است. معنی نام این شهر، مکانی است که در آن زمین به دو نیم قسمت می‌شود.

آبشارهای نیاگارا
آبشارهای نیاگارا

چگونگی تشکیل آبشارهای نیاگارا

تمام حوضه‌ دریاچه‌های بزرگ یا «گریت لیکس» (Great Lakes) و رودخانه‌ نیاگارا، میراثی به‌جا مانده از آخرین عصر یخبندان (۱٫۷ میلیون سال قبل) هستند. انتاریوی جنوبی حدود ۱۸ هزار سال پیش با ورقه‌ای یخی به ضخامت دو یا سه کیلومتر پوشیده شده بود. و پیشروی پهنه‌های یخی به‌سوی جنوب، حوضه‌ دریاچه‌های گریت لیکس را به وجود آورد.

با گذشت زمان و آب شدن این ورقه‌های یخی برای آخرین بار رو به شمال، این حوضه‌ها با یخاب پر شدند. جالب است بدانید که آبی که ما امروز مصرف می‌کنیم، در واقع آب‌های فسیلی یا آب‌های ذوب شده هستند. هر سال تنها یک درصد از این آب‌ها، تجدیدپذیر است و باقی‌مانده‌ آن‌ها از طریق توده‌های یخی تامین می‌شود.

تاریخچه آبشار

در حدود ۱۲,۵۰۰ سال قبل، به‌تدریج یخبندان شبه‌جزیره‌ نیاگارا از میان رفت. زمانی که یخ رو به شمال ذوب می‌شد، یخاب‌های حاصل از آب شدن یخ از دریاچه‌ ایری، رودخانه‌ نیاگارا و همچنین دریاچه‌ انتاریو به رودخانه‌ سنت لارنس و ازآنجا به‌سمت دریا سرازیر شدند.

در ابتدا پنج آبریز از دریاچه‌ ایری تا دریاچه‌ انتاریو وجود داشت. اما در نهایت این پنج آبریز به یک آبریز یعنی آبشار نیاگارا کاهش یافت. از آن زمان آبشار شروع به فرسودن مداوم سنگ‌ بستر خود کرد.سرانجام فرآیند فرسایش در حدود ۱۰,۵۰۰ سال قبل به‌دلیل اثرات متقابل زمین‌شناسی مانند پسروی‌ها و پیشروی‌های متوالی یخ و بازگشت زمین متوقف شد.

طول عمر آبشار

نیاگارا رودخانه‌ای نسبتا جوان است و تنها حدود ۱۲ هزار سال عمر دارد. این طول عمر در مقیاس زمانی زمین‌ شناسی با یک میلیونیم ثانیه برابر است. آب در کف آبشار با گذشتن از مسیری ۲۴ کیلومتری از میان گردنه‌ها و دره‌ها سفر می‌کند . در نهایت به انتاریو، پنجمین دریاچه‌ گریت لیکس برسد.

زمین میان دریاچه‌ها شیب تندی دارد. این شیب تند، منجر به خلق پرتگاهی باشکوه و تماشایی به ارتفاع یک ساختمان ۲۰ طبقه شده که به پرتگاه نیاگارا مشهور است. پرتگاه نیاگارا طی فرایند فرسایش به وجود آمده است و از آبشار نیاگارا عمر بیشتری دارد. این پرتگاه دو میلیون سال پیش در زیر لایه‌ای از یخ مدفون شده بود.

آبشار نیاگارا یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا و از برترین مقاصد ماه عسل دنیا است. آبشاری رمانتیک و در عین حال خروشان و خشن با بوی نم و طراوت گیاهان. قدم زدن در محوطه و تماشای آبشار نیاگارا در ۳۶۵ روز سال امکان‌پذیر و کاملا رایگان است.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.