مجله گردشگری

آبشارهای لرستان؛ زیباترین آبشارهای ایران

آبشارهای لرستان از زیباترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. این آبشارها در میان طبیعت بکر و سرسبز جای گرفته‎‌ و از مقاصد طبیعت‌گردی استان است.

استان لرستان یکی از بهترین مقاصد طبیعت‌گردی و آبشارگردی در ایران محسوب می‌شود. این استان با داشتن بیش از ۵۰ آبشار فصلی و دائمی به سرزمین آبشارها معروف است. بارندگی کافی، وجود رودخانه‌های پرآب و چشمه‌های متعدد از دلایل به وجود آمدن آبشارهای تماشایی این منطقه است، سهولت دسترسی و مسیر مناسب از آن‌ها جاذبه‌هایی پر گردشگر ساخته است، جاذبه‌هایی که تابستان و بهار و پاییز ندارد، هر فصلی آماده میزبانی گردشگران است.

آبشارهای لرستان در مسیر رودخانه‌های خروشان و در محیط جنگلی و چشم‌نواز جای گرفته‌اند. آبشار بیشه، نوژیان، شوی، سفید آب، سرکانه یا گریت، چکان، وارک و افرینه از معروف‌ترین و زیباترین آبشارهای لرستان است.

در این مقاله از ایکا هتل قصد داریم به استان زیبای لرستان سفر کنیم و به معرفی آبشارهای لرستان در شهرهای مختلف آن بپردازیم.

آبشار نوژیان، از بلندترین آبشارهای لرستان

آبشار نوژیان، پس از آبشار بیشه یکی از مشهورترین آبشارهای لرستان است و از بهترین جاهای دیدنی خرم آباد به شمار می‌رود.

این آبشار در ۳۸ کیلومتری جاده‌ی کمربندی خرم‌آباد، در جنوب‌شرقی این شهر یعنی بخش پاپی واقع شده است و با ۹۵ متر ارتفاع و عرض تاج پنج متر، بلندترین آبشار استان لرستان است. آبشار نوژیان بین دو کوه تاف (در شرق و جنوب‌شرقی) و هشتاد پهلو (در جنوب و جنوب ‌غربی) و در نزدیکی روستایی قدیمی به همین نام قرار گرفته است.

آبشار نوژیان در فصل بارندگی پرآب است و عرض آن بیشتر و در فصل‌های بی‌آبی عرض آن کم می‌شود. به‌علت همین تغییر شکل آبشار است که قدیمی‌ها اسم آن را «نوژیان» یعنی «آبِ زنده» گذاشته‌اند.

آبشارهای لرستان؛ زیباترین آبشارهای ایران

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آبشار بیشه؛ عروس آبشارهای استان لرستان

یکی از جاذبه های طبیعی سرزمین آبشارهای خروشان و کوه های سربه فلک کشیده لرستان آبشار بیشه شهرستان خرم‌آباد در بخش پاپی و روستای بیشه است که در همسایگی شهرستان دورود و ایستگاه راه‌آهن بیشه قرار دارد.
آبشار بیشه چهل و هشتمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در 27 اسفند 1387 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
ارتفاع آبشار 48 متر تا نقطه برخورد با زمین است و در بالای آبشار، روبروی ایستگاه راه آهن چشمه‌های پرآب متعددی دیده می‌شود که پس از گذشتن از ایستگاه قطار آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.
به علت هم جواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه‌آهن بیشه می‌توان آن را یک منطقه گردشگری مناسب دانست.

آبشارهای لرستان؛ زیباترین آبشارهای ایران

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

“سرکانه” آبشار دلبرانه لرستان

این آبشار درروستای گریت بخش پاپی در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان خرم آباد به ارتفاع ۱۵ متر وعرض تاج ۱۷ متر قرار دارد واز جمله جاذبه های طبیعی وگردشگری دیدنی استان محسوب می گردد فاصله این آبشار تا بخش پاپی حدود یک ساعت پیاده روی می باشد. این آبشار در گویش محلی به تاف هفت چشمه معروف است .پوشش جنگلی اطراف آبشار را در ختان بلوط ،زالزالک.و مو وجود دارد.

آبشارهای لرستان

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آبشار وارک لرستان، آبشاری پلکانی

این آبشار دو قلو به طور دقیق در جنوب شرقی خرم آباد و در غرب گردنه نوژیان و نزدیک آبشار نوژیان در روستایی با همین نام قرار دارد.

منطقه وارک که به وارگ نیز مشهور می باشد به صورت بکر و دست نخورده به جا مانده است. برخی از اهالی این منطقه کماکان کوچ رو می باشند و با شروع فصول گرم سال به مناطق مرتفع تر کوچ می نمایند.

این آبشار بعد از آن که از چشمه های فراز صخره سنگی نشأت می گیرد، آبشار نخست را بوجود می آورد و بعد از 15 متر از فراز صخره دوم سرازیر گشته و آبشار دوم را تشکیل می دهد.

آبشار وارک از فراز رودخانه بزنوید سرچشمه می گیرد. در پیرامون آبشار اصلی، آبشارهای کوچک و بسیار زیبایی وجود دارد که منظره ای بی نظیر از طبیعت را به تصویر کشیده اند.

منطقه ای که آبشار وارک در آن جریان دارد، منطقه ای نسبتاً گرم است و آبشار نیز در دل جنگلی انبوه از درختان بلوط جریان دارد. این منطقه از لرستان با سه استان اصفهان، چهار محال و بختیاری و خوزستان همسایه می باشد.

آبشار وارک از ارتفاع 57 متری نزول می کند و عرض آن 50 متر می باشد اما در فصول کم آبی ارتفاع آبشار اول 7 متر و عرض آن 12 متر و ارتفاع آبشار دوم 15.5 متر و عرض آن 5.56 متر می گردد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آبشار گلهو

آبشار گُلهو یا آبشار کاکارضا یکی دیگر از آبشارهای لرستان است که در دامنه کوه‌های الشتر و در میان دره‌ای پوشیده از درختان بلوط قرار دارد. نام این آبشار به‌معنای مکان گل‌های خوب است و از دو واژه «گل» و «هو» تشکیل شده که هو در زبان پهلوی به‌معنای نیکو است.

آبشار گلهو حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد و در اطراف آن وجود درختان از درختان سرو و بلوط خودنمایی می‌کند. در طول مسیر آبشار نیز سیاه‌چادرها و رمه‌های بزرگ عشایر منطقه به چشم می‌خورد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *